Ívfény Múzeum
A későbbiekben a Kedves Olvasók elé tárom írásaim egy részét ( amit ez a szemét számítástechnika és a kastély-tűz nem nyelt el ). A könykiadás csődje illetőleg kísérleteim anyagi és erkölcsi veszteségei teszi szükségessé ezt a billes formát.
Csobánczi Történetek
Az Ívfény Múzeum jelenlegi elhelyezése előtt a gyűjtemény (már látogatható állapotban) a Csobáncz-hegyi Armida Kastélyban nyert elhelyezést. A Kastélyt kirabolták, utána felgyújtották, majd a maradvényokat ZSUK gépkocsijukkal Gyulakeszi depójukba, majd a MÉH-be szállították. Így a régi törzsgyűjtemény harmadszor is pusztulás áldozatává vállt. A Csobáncz-hegyi kollekció elhelyezésének történetét taglalja részben ez a könyv.
Núbia
Ez a könyv mely az Afrikai múzeális mótorkerékpáros utazások sorozatába illik a Núbiai vergődéseimet tartalmazza, melynek különös zamatát adja a körülöttem dúló polgárháború, valamint a magyarabok segítsége, ahogy átlopták a sivatagon a mótorkerékpáromat a barom hatóságok félrevezetésével.
Ceylon
A CEYLONi utazás különlegességét adta mindenek előtt 1941-es gyártmányú bringám, másfelől a Buddhista-misszión munkám, harmadrészt a historikus CEYLONi vasutak (külön könyvben is taglalt) tanulmányozása. Pechemre ottlétemkor a tamilok és a szingalézek éppen ölték egymást.
Ez a könyv emléket kíván állítani Szilágyi Gábornak, aki az utazás során fertőzést kapott, majd meghalt. A gyarmati kultúra hangsúlyozott szerepet kap a kötetben.
Dahomey
DAHOMEY-i utazásomat részben Csepel teherautóval, részben múzeális bringával végeztem. E kötetben is szó van a historikus gyarmati kultúra és vasútvonalak taglalásáról. Sajnos a fényképanyagot a négerek támadásakor elvesztettem, viszont nagy szerencsével 27 késszúrással megmenekültem.
Vietnám
Ez a kötet Laosz, Kambodzsa, Szián kerékpáros ( bringa 1941-es évjáratú ) átutazását taglalja. Szó van benne misszióról, vasútról, gyarmati kultúráról, szerelmi vergődésről, háborús emlékekről és a császár kor maradványainak felkereséséről.
Sahara
E kötet az 1972-ben vásárolt második világháborús katonai motorom második komolyabb útjáról szól, Észak-Afrikában.
Ost-Afrika
Az egykori rabszolgatartó kisfejedelemség Zaznibár és Tanganyika területét jártam be kerékpárral illetőleg a környezetében lévő vasútakat tekintettem meg. Ebben a kötetben is találkozhatunk a koloniális építészettel illetve utolért egy forradalmacska, Teleki Sámuel (múltszázadi Afrika-utazó) útvonalát is érintettem. A rabszolga-kultúra építészeti, morális és tárgyi emlékeiről is számot adok, az első világháborúban deportált német telepesek nyomait kutatva (lsd.: Lettow-Vorbeck-féle gerillaharcot) útba ejtettem viágítótornyot, nőt, régi meteorológiai állomásokat és első világháborús erődöket, érintettem Garrat-mozdonyt.