top of page
output-onlinepngtools.png

Az Áramátalakító Épületének Érdekességei

output-onlinepngtools.png

Az utcai homlokzaton a századfordulós un. gyárablakok érdemelnek említést. Ezek a hegesztési technika elterjedése előtt készült, néhány tenyérnyi üvegfelületekből összeállított, a boltíves ablaképítészethez alkalmazkodó remekművek. Külön megemlítem a fa közelében álló ablak világháborúból származó repesz (talán golyó?) kárát (jobb oldali ablakoszlopon, a felső részen) 

 

A támfal eredeti Sóskústi mészkőből faragott kockáiból kevés maradt meg, de a jó állapotúakat meghagytuk. 

 

A homlokzaton a feszültség alá helyezést jelző tölcséres kürt látható. Átalakítottuk 12 V-os üzemre. A visszajelzések eszközeként fenntmaradt bronz harangos csengőink az áramátalakító belső falán tanulmányozhatóak. 

 

Az utcai homlokzat sarok felé eső részén OETL-féle opszlopon eredeti belső világítótestű ívlámpa található. Szépen áttört réz öntvénye adja a mögöttes tér szellőzését, felette a gyártó eredeti táblája. Az ívlámpának kétoldalról TARDOSI márványból faragott díszek adnak hátteret. 

 

A támfal szárazon tartásáról több díszes öntöttvas rács gondoskodik. Ezek azonos időben készültek az ívlámpával. 

 

Az utcasarok érdekessége a támpillérek tövében a régi horgany folyondár-dísz, alatta a falkikötésekhez használt vasöntvény tappancs.

pngwing.com köz.png
pngwing.com köz.png

A vakablakok zárására készült kovácsoltvas ajtók az ívlámpával azonos korúak. Az ívlámpák vezetékeinek lefektetéséhez szükség volt pontos geodéziai felmérésre. Ennek emléke egy századfordulós theodolit és a homlokzaton a bronz szintezési jegy, még a

régi, Adria-feletti magasságértékkel.

 

A homlokzat egyik érdekessége a kovácsoltvas előtető alatti fehér-márvány kapcsolótábla. Ennek késes kapcsolója, ampere-mérője eredeti, Volta-mérőjének háza újra-készített. A porcellán dugók és biztosítékok viszont eredetiek.

pngwing.com köz.png
pngwing.com köz.png

A mai, billes építészet száműzte (valamiért?) a támpillért, mely az ipari építészettel szemben az építőművészet fontos eleme volt. Az ívfény Múzeum historizáló támpillérei közt lelhető egy öntöttvas tárló, melyben a vezetékkötések tucatnyi módja bemutatott. Az utcán található boltíves telefonfülkéből még néhány évtizede a belvárosban sok működött. A mi fülkénk érdekessége, hogy CB 24-es telefon tartozik hozzá, ami a restaurálás után működőképes lesz. A múzeum homlokzata előtti porczellán-kiállitás nagyon látványos darabja ugyan nem régi-mindössze kb. fél évszázados. Mégis különleges, mert villámsujtott, és szépen látszik az ívkisülés be- és kilépési pontja, ahol megolvadt a porczellán. A repülés és az ívfény kapcsolatára utal (a rádióadókon kívül) az a vitrin, ahol egy tíz helyen kigyulladt, de mégsem lezuhant repülőgép szárnydarabját mutatjuk be az ívkisülés belépésének megolvadt fémlemezével. Az utcára ritkán helyeznek ki ezüst tárgyakat. Múzeumunk különlegessége, hogy az utcai vitrinek alatt díszes ezüst ötvösmunkák adják a feliratok keretét. Nemzeti ereklyék (ujmagyarul) installációk épültek be a Múzeumba a kormány bűnözői által 1965-ben felrobbantott Nemzeti Színház épületéből: világitótestek, ornamentikák, kovácsoltvas rácsok,kandeláberek, öntött díszitmények.

pngwing.com köz.png
bottom of page